2009-12-18

Brinner du för Java?

Vi söker dig som jobbar hårt på att kunna beskriva dig på nedanstående vis inom några år. Har du ambitionen och viljan har vi kollegorna, den samlade kompetensen och uppdragen som tar dig dit. Om du redan är där är du välkommen att arbeta och ha kul i ett företag med likasinnade.

Du älskar att designa och programmera resultatinriktat, du söker och finner enkelhet och tydlighet. Du fungerar smidigt i ett utvecklarteam. Du har sedan många år boken Design Patterns i bokhyllan. Enhetstest är en framträdande och självklar del av din jobbvardag. Du handskas som en fisk i vattnet med utvecklingsmiljöer som Eclipse och Intellij IDEA. Du har tagit till dig Generics och har slutat tänka att du måste lära dig mer om Ant. Du har varit tvungen att tuna GCn men tycker inte att någon borde behöva syssla med sånt.

Du har jobbat med RMI och har koll på Web Services men våndas över att det är så långsamt och pratigt. XML är så hemtamt att du slutat tänka på det. Du har koll på Windows och Linux och installerar hellre själv idag än att väntar på att någon annan kanske gör det i morgon. Du har testat Hudson och Maven. Det var du som införde Wiki i ditt projekt.

Du är bekant med RUP, Extreme Programming och Scrum men är ingen processlav. Du debatterar gärna och ofta var klamrarna skall sitta och kan inte nog framhäva vikten av bra namngivning och tydliga gränssnitt.

Du är förmodligen arkitekt och/eller lead developer i de projekt du kört hittills. Du upplever att du tjatar om vikten av att dokumentera abstraktionerna i javadocen, "minimum är en bra klasskommentar - dimmiga beskrivningar betyder dimmiga tankar och det leder till otydliga och spretiga designer".

Du jobbar aktivt med att få med och lära upp dina utvecklarkollegor i projektet. Du är nu nyfiken på Android och har hunnit med att testa lite grann efter att tidigare ha jobbat med Java ME, som du tröttnat på sedan du insett hur taffliga implementationer telefontillverkarna tillhandahåller med ändlösa räckor av småskillnader och behov av speciallösningar.

Du har jobbat med Java EE och uppskattar EJB 3.0 och kan kanske en hel del om det. Du gillar Spring och Hibernate men kan tillräckligt mycket om det för att kunna tala om var dessa haltar, du har kanske kollat på Ajax men anser det är för brötigt, du är nyfiken på GWT, har kanske kikat på JSF men inser att det är Wicket du borde lägga ned din tid på. Du kan förklara i sömnen varför EJB < 3.0 inte skalar, du har förmodligen mött Struts och även dess praktiska problem, du har antagligen jobbat med JBoss, Glassfish eller WebLogic. HTML och SQL har du inte klarat dig helt ifrån men försöker av strategiska skäl att hålla lite distans. Du vill gärna följa med till JavaOne och berättar gärna för andra om nya tekniker och tänkesätt.

Och du, om JavaOne 2010 inte blir av, vart åker vi istället?

Känner du igen dig?

Kontaktpersoner är


Publiceringsdatum: 2009-12-18