CAG fortsätter att ta en tydlig roll i utvecklingen av Försvarsmaktens tekniska system. CAG Novus Consulting AB:s delägda bolag Network Enabling System Partner (NESP) AB har slutit ett nytt ramavtal med Försvarets materielverk (FMV) avseende konsulttjänster inom systemarbete och livscykelstöd till Försvarsmaktens tekniska system.

Ramavtalet omfattar övergripande systemarbete för Försvarsmaktens tekniska system (FM TS). Det inkluderar systemlednings- och systemarbete i de tidiga utvecklingsfaserna inför anskaffning, samordning mellan olika tekniska system samt stöd till att inrikta och kvalitetssäkra de producerande projektens systemarbete. Avtalet omfattar även stöd vid planering och definition liksom framtagande av tekniska produkter, produktstyrande handlingsregler och tekniknära metoder.

 

          Vi är mycket stolta över att kunna bidra med CAG:s kompetens och erfarenhet till ett försvar i tillväxt. Avtalet säkerställer goda förutsättningar att leverera högt efterfrågade och kvalificerade konsulttjänster till både FMV och Försvarsmakten, säger Fredrik Hessel, VD CAG Novus Consulting AB.

 

Det bedömda årliga behovet inom ramavtalet uppgår till cirka 140 miljoner kronor. Den totala maximala volymen inklusive samtliga optioner uppgår till 1,2 miljarder kronor under en avtalsperiod om upp till sju år (en grundperiod om tre år med möjlighet till förlängning upp till fyra år).

Berättigade att göra avrop från ramavtalet är FMV och Försvarsmakten. Ramavtalet har tecknats med en leverantör, Network Enabling System Partner (NESP) AB. NESP AB ägs gemensamt av Peter Johnsson ITkonsult AB (40 %), Rejlers Sverige AB (40 %) samt CAG Novus Consulting AB (20 %), vilket ger CAG en tydlig och strategisk roll i leveransen.

CAG:s finansiella rapporter finns tillgängliga här:

<a href="https://www.cag.se/ir/rapporter-presentationer/

https://www.cag.se/ir/rapporter-presentationer/

<br />

 

För ytterligare information, kontakta:

Åsa Landén Ericsson, VD CAG Group AB, 070-208 64 90, asa.landen[a]cag.se

Bolagets Certified Adviser är DNB Carnegie Investment Bank.

 

Informationen lämnades, genom ovanståendes kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 8 april 2026 kl. 14.00 (CET).

Besök www.cag.se för mer information.

 

We accelerate digital innovation for people. Leading technology. Lasting impact.

CAG är ett IT-konsultbolag specialiserat inom Technology Management, Systemutveckling, Cyber Security, Drift & Förvaltning samt Utbildning. Vi skapar långsiktig samhällsnytta med hjälp av den vassaste kompetensen och den modernaste tekniken. Våra kunder återfinns inom Försvar, Bank & Finans, Industri & Infrastruktur, Handel & Tjänster samt Hälsa & Vård. CAG erbjuder omfattande strategi-och implementationskompetens och hjälper våra kunder att lyckas i små som stora projekt. Vi är cirka 450 medarbetare i självständiga operativa dotterbolag under ett gemensamt varumärke. CAG är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market sedan 2018. Certified Adviser och likviditetsgarant är DNB Carnegie Investment Bank.

Efter fem år på annat håll är Karl äntligen tillbaka hos oss på CAG Consoden – och vi kunde inte vara gladare.
Han lämnade under pandemin för en vardag med mindre pendling och mindre exponering. Men vissa saker drar en tillbaka: kollegorna, kulturen, uppdragen – och känslan av att vara på rätt plats.

Nu är han hemma igen.

Vad fick dig att välja CAG Consoden – igen?
Per Liljeström tyckte att jag skulle komma tillbaka – och han hade rätt. Jag har saknat konsultlivet, människorna och tempot. Det känns faktiskt som att jag aldrig varit borta.
Karl kliver direkt in i uppdrag hos FMV där hans erfarenhet verkligen gör skillnad.

Vad är din specialistkompetens?
Jag rör mig obehindrat mellan IT‑arkitektur, informationssäkerhet, systems engineering med arbetsuppgifter kring verksamhetsanalys, strategi, planering, kravhantering och dokumentation.
Med 15 års erfarenhet av utveckling och kodning kan jag prata lika bra med utvecklare som med verksamhet och andra intressenter. Jag trivs i gränslandet där teknik möter behov – och där komplexiteten är som störst.

Hur kommer din kompetens till nytta hos CAG:s kunder?
Med lång erfarenhet av rigorösa processer, tunga kravbilder och stora organisationer så vet jag vad som krävs av en leverantör, hur man skapar rätt förutsättningar och hur man dokumenterar med kvalitet. Jag får saker gjorda i den miljön.

Med mitt behov av ständig utveckling så har jag nu certifierat mig som CSEP inom systems engineering och siktar på en certifiering som informationssäkerhetsarkitekt– en kombination som kunderna verkar efterfråga.

Vad ser du fram emot att utveckla?
Jag vill lära mig mer om interoperabilitet samt fortsätta utvecklas. Det är några av anledningarna till att jag sökte mig tillbaka. CAG Consoden satsar på kompetens, intressanta uppdrag och ger sin personal utrymme att växa.
Jag brinner också för ledarskap, att bidra till att lyfta teamet runt mig och se andra utvecklas.

Tre saker du gör när du inte jobbar på CAG
🚵‍♂️ Tränar och rör mig i naturen, gärna på mountainbike
📚 Läser, gärna dystopier
👨‍👩‍👧‍👦 Stödjer familjelogistiken (den kanske mest avancerade formen av systems engineering)

Välkommen hem till CAG Consoden, Karl!

CAG Group AB (publ) har idag slutfört det tidigare annonserade förvärvet av Clara Financial Consulting AB (”Clara”). Clara är ett ledande konsultbolag inom Bank & Finans med specialistkompetens inom Asset Management, bland annat det marknadsledande portfölj­förvaltningssystemet Simcorp Dimension.

Clara har cirka 40 medarbetare och har växt snabbt med god lönsamhet från starten 2017. Räkenskapsåret 2025 omsatte bolaget 102 MSEK med en EBITA-marginal om 22 procent.

Styrelsen för CAG Group AB har med stöd av bemyndigandet från årsstämmanden 7 maj 2025 beslutat att genomföra en apportemission av 206 355 nya aktier för betalning av en del av köpeskillingen hänförlig till förvärvet av Clara Financial Consulting AB. Nyemissionen medför att det totala antalet aktier i CAG Group AB efter emissionen kommer att uppgå till 7 373 957 aktier och att aktiekapitalet ökar med 103 177,50 kronor till 3 686 978,50 kronor. Teckningskursen för de nyemitterade aktierna är satt till 102,98 kr per aktie och har fastställts baserat på den volymviktade kursen under de 20 bankdagar som föregick förvärvsavtalets tecknande. Utspädningen beräknas till 2,9%.

Den initiala köpeskillingen är 85 MSEK på kassa- och skuldfri basis (EV), varav 63,75 MSEK erläggs kontant och 21,25 MSEK erläggs i CAG-aktier. Därefter kan en tilläggsköpeskilling om maximalt 38,5 MSEK utgå över 3 år om vissa resultatmål nås, dvs en maximal köpeskilling om 123,5 MSEK. Den totala köpeskillingen motsvarar en EV/EBIT-multipel om ca 7 för 2026 års förväntade resultat.

CAG:s finansiella rapporter finns tillgängliga här:

https://www.cag.se/ir/rapporter-presentationer/

För ytterligare information, kontakta:

Åsa Landén Ericsson, VD CAG Group AB, 070-208 64 90,

Bolagets Certified Adviser är DNB Carnegie Investment Bank.

Informationen lämnades, genom ovanståendes kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 1 april 2026 kl. 12.00 (CET).Besök www.cag.se för mer information.

We accelerate digital innovation for people.

Leading technology.

Lasting impact

.CAG är ett IT-konsultbolag specialiserat inom Technology Management, Systemutveckling, Cyber Security, Drift & Förvaltning samt Utbildning. Vi skapar långsiktig samhällsnytta med hjälp av den vassaste kompetensen och den modernaste tekniken. Våra kunder återfinns inom Försvar, Bank & Finans, Industri & Infrastruktur, Handel & Tjänster samt Hälsa & Vård. CAG erbjuder omfattande strategi-och implementationskompetens och hjälper våra kunder att lyckas i små som stora projekt. Vi är cirka 450 medarbetare i självständiga operativa dotterbolag under ett gemensamt varumärke. CAG är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market sedan 2018. Certified Adviser och likviditetsgarant är DNB Carnegie Investment Bank.

 CAG Group AB’s (publ) Årsredovisning för 2025 har idag publicerats på bolagets webbplats, www.cag.se, där den finns tillgänglig för nedladdning, samt bifogas i detta pressutskick. Årsredovisningen inkluderar även bolagets lagstadgade Hållbarhetsrapport.

 

För ytterligare information, kontakta: 

Åsa Landén Ericsson, VD CAG Group AB, 070-208 64 90, Asa.landen[a]cag.se

 

Bolagets Certified Adviser är DNB Carnegie Investment Bank AB.

 

Informationen lämnades, genom ovanståendes kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 26 mars kl. 10:00 (CET).

Besök www.cag.se för mer information.

We accelerate digital innovation for people. Leading technology. Lasting impact.

CAG är ett IT-konsultbolag specialiserat inom Technology Management, Systemutveckling, Cyber Security, Drift & Förvaltning samt Utbildning. Vi skapar långsiktig samhällsnytta med hjälp av den vassaste kompetensen och den modernaste tekniken. Våra kunder återfinns inom Försvar, Bank & Finans, Industri & Infrastruktur, Handel & Tjänster samt Hälsa & Vård. CAG erbjuder omfattande strategi- och implementationskompetens och hjälper våra kunder att lyckas i små som stora projekt. Vi är cirka 420 medarbetare i självständiga operativa dotterbolag under ett gemensamt varumärke. CAG är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market sedan 2018. Bolagets Certified Advisor och likviditetsgarant är Carnegie Investment Bank.

Aktieägarna i CAG Group AB (publ), 556297–2504, kallas till årsstämma torsdagen den 7 maj 2026 kl. 16.00 på Miss Clara på Sveavägen 48 i Stockholm.

RÄTT ATT DELTA OCH ANMÄLAN

Den som önskar delta på bolagsstämman ska:

  • dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 28 april 2026,
  • dels anmäla sin avsikt att delta till bolaget per e-post till arsstamma@cag.se, eller per post till CAG Group AB, Box 7465, 103 92 Stockholm (märk kuvertet “Årsstämma”) senast den 30 april 2026.

Vid anmälan uppges namn, personnummer/organisationsnummer, telefonnummer, adress och aktieinnehav samt i förekommande fall uppgift om ombud och biträden.

Förvaltarregistrerade aktier

Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att få delta på stämman, vara registrerad för aktierna i eget namn i aktieboken hos Euroclear Sweden AB (s.k. rösträttsregistrering) den 28 april 2026. Sådan rösträttsregistrering, som kan vara tillfällig, måste – för att kunna beaktas vid framställningen av bolagsstämmoboken – av aktieägaren begäras hos förvaltaren så att denne kan verkställa rösträttsregistreringen senast den 30 april 2026.

Ombud m.m.

Om aktieägare avses företrädas av ombud, måste ombudet kunna förete skriftlig, daterad och av aktieägaren undertecknad fullmakt till stämman. Fullmakten ska företes i original och får inte vara utfärdad tidigare än ett år före dagen för stämman, om inte längre giltighetstid (dock längst fem år) har angivits i fullmakten. Om fullmakten utfärdats av en juridisk person ska ombudet också kunna förete aktuellt registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling för den juridiska personen. För att underlätta inpasseringen bör kopia av fullmakt och andra behörighetshandlingar bifogas anmälan till stämman. Fullmaktsformulär hålls tillgängligt på bolagets webbplats www.cag.se och skickas utan kostnad för mottagaren med post till aktieägare som begär det och uppger sin postadress.

FÖRSLAG TILL DAGORDNING

  1. Stämmans öppnande
  2. Val av ordförande vid stämman
  3. Godkännande av dagordning
  4. Upprättande och godkännande av röstlängd
  5. Val av en eller två justeringsmän
  6. Fråga om stämman blivit behörigen sammankallad
  7. Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen
  8. Anförande av verkställande direktören
  9. Fastställande av resultaträkningen och balansräkningen samt beslut om vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen
  10. Beslut om ansvarsfrihet åt styrelsen och verkställande direktören
  11. Fastställande av antalet styrelseledamöter och revisorer
  12. Fastställande av arvoden åt styrelsen och revisorerna
  13. Val av styrelse, revisor och eventuella revisorssuppleanter
  14. Beslut om emissionsbemyndigande för styrelsen
  15. Beslut om inrättande av teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram
  16. Stämmans avslutande

FÖRSLAG TILL BESLUT

Punkt 2 – Val av ordförande vid stämman

Valberedningen föreslår att Ola Lidström väljs till ordförande vid stämman.

Punkt 9 – Beslut om vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen

Styrelsen föreslår årsstämman att besluta om utdelning om 4,30 kr (4,10) per aktie. Beräknat på antalet utestående aktier per dagen för denna kallelse med tillägg av de aktier som avses emitteras med anledning av förvärvet av Clara Financial Consulting AB motsvarar detta en total utdelning om 31 708 (29 387) TSEK. Styrelsen anser att föreslagen utdelning är försvarlig i relation till bolagets ekonomiska ställning och kapitalbehov för att driva och utveckla verksamheten. Avstämningsdag för utdelning föreslås vara den 11 maj 2026 och beräknad dag för utbetalning är i så fall den 15 maj 2026.

Punkt 11 – Fastställande av antalet styrelseledamöter och revisorer

Valberedningen föreslår att antalet styrelseledamöter fastställs till sju utan suppleanter och antalet revisorer fastställs till en utan suppleanter.

Punkt 12 – Fastställande av arvoden åt styrelsen och revisorerna

Valberedningen föreslår att arvode till styrelsens ordförande ska utgå med 450 000 kronor och att arvode till var och en av övriga styrelseledamöter som inte är anställda i koncernen ska utgå med 225 000 kronor. Arvode till revisorn föreslås utgå enligt godkänd räkning.

Punkt 13 – Val av styrelse, revisor och eventuella revisorssuppleanter

Valberedningen föreslår omval av följande ledamöter: Bo Lindström, Jenny Rosberg, Göran Westling, Anna Jennehov och Gregory Singh, samt omval av Bo Lindström som styrelsens ordförande.

Ledamoten Peter Strömberg har avböjt omval med hänsyn till att han tillträtt som VD för CAG Group per 1 maj 2026.

Valberedningen föreslår vidare nyval av Cecilia de Leeuw och Jens Holzapfel.

Närmare uppgifter om de föreslagna styrelseledamöterna finns tillgängliga på bolagets webbplats, www.cag.se, samt i valberedningens motiverade yttrande.

Valberedningen föreslår – i enlighet med styrelsens rekommendation – att det registrerade revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB på nytt väljs till revisor för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB har meddelat att Niklas Renström avses utses till huvudansvarig revisor.

Punkt 14 – Beslut om emissionsbemyndigande för styrelsen

Styrelsen föreslår att bolagsstämman bemyndigar styrelsen att vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier, konvertibler eller teckningsoptioner. Nyemission ska kunna ske med kontant betalning eller med eller utan föreskrift om apport, kvittning eller annat villkor. Bemyndigandet är avsett för emission av aktier, konvertibler eller teckningsoptioner avsedda som betalning vid företagsförvärv eller finansiering av företagsförvärv och ska kunna medföra en ökning av antalet aktier med högst det antal aktier som motsvarar 10 procent av antalet aktier vid tidpunkten för stämmans beslut om bemyndigande.

Punkt 15 – Beslut om inrättande av teckningsoptionsbaserat incitaments-program

Styrelsen för CAG Group AB, org.nr 556297–2504 (”Bolaget”), föreslår att bolagsstämman beslutar att inrätta ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram – Teckningsoptionsprogram 2026/2029 – för Bolagets verkställande direktör enligt följande.

Bakgrund och motiv

Syftet med Teckningsoptionsprogram 2026/2029 är att premiera ett långsiktigt engagemang hos verkställande direktören, att tillse att Bolagets långsiktiga värdetillväxt återspeglas i verkställande direktörens ersättning, att bidra till möjligheterna att behålla verkställande direktören och att i övrigt öka intressegemenskapen mellan verkställande direktören och Bolagets aktieägare. Programmet förväntas vidare motivera verkställande direktören att agera långsiktigt i Bolagets intresse och att fortsatt tjänstgöra som verkställande direktör i Bolaget.

Mot bakgrund av ovan angivna motiv och nedan föreslagna villkor är det styrelsens bedömning att Teckningsoptionsprogram 2026/2029 är rimligt och till fördel för Bolaget och dess aktieägare.

Huvudsakliga villkor

  1. Teckningsoptionsprogrammet ska omfatta högst 100 000 teckningsoptioner av serie 2026/2029 utgivna av Bolaget, att tecknas av Bolaget för vidare överlåtelse till deltagaren i Teckningsoptionsprogram 2026/2029.
  2. Varje teckningsoption berättigar innehavaren att under perioden från och med den 15 juni 2029 till och med den 15 augusti 2029 teckna en ny aktie i Bolaget till en teckningskurs om 125 kronor. Teckningskursen för aktie som tecknas genom utnyttjande av teckningsoption respektive det antal aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av kan komma att bli föremål för omräkning i enlighet med vad som framgår av villkoren för teckningsoptionerna.
  3. Är innehavare av teckningsoptioner av serie 2026/2029 förhindrad att teckna nya aktier under den period som anges i föregående punkt på grund av bestämmelser i EU:s marknadsmissbruksförordning (596/2014/EU), lag (2016:1307) om straff för marknadsmissbruk på värdepappersmarknaden, lag (2016:1306) med kompletterande bestämmelser till EU:s marknadsmissbruksförordning eller annan på Bolaget tillämplig insiderlagstiftning ska Bolaget äga rätt att medge att sådan innehavare av teckningsoptioner av serie 2026/2029 i stället får teckna nya aktier så snart denne inte längre är förhindrad att göra det. Om Bolaget lämnar medgivande enligt föregående mening till någon teckningsoptionsinnehavare ska samtliga innehavare av teckningsoptioner av serie 2026/2029 medges rätt att teckna nya aktier under den sålunda förlängda teckningsperioden.
  4. Teckningsoptionsprogram 2026/2029 förutsätter att deltagaren vid tidpunkten för förvärvet av teckningsoptionerna är registrerad hos Bolagsverket som verkställande direktör i Bolaget och som inte har meddelat sin avsikt att avsluta anställningen som verkställande direktör eller på annan grund skiljts från anställningen som verkställande direktör.
  5. Totalt högst 100 000 teckningsoptioner av serie 2026/2029 kommer tilldelas och överlåtas inom ramen för Teckningsoptionsprogram 2026/2029.
  6. Några särskilda kriterier för tilldelning av teckningsoptioner i Teckningsoptionsprogram 2026/2029 har inte uppställts. Preliminär tilldelning avses, om inte särskilda skäl ger anledning till annat, uppgå till det högsta antalet teckningsoptioner. Styrelsen bedömer att nivån för högsta tilldelning motsvarar verkställande direktörens möjlighet att främja Bolagets långsiktiga värdeskapande.
  7. Beslut om tilldelning fattas av styrelsen i samråd med externa rådgivare så snart som möjligt efter att anmälningsperioden avseende deltagande i Teckningsoptionsprogram 2026/2029 löpt ut.
  8. Deltagaren får anmäla sig för ett lägre antal teckningsoptioner än den högsta tilldelningen. Garanterad tilldelning kommer inte att förekomma.
  9. Anmälan om förvärv av teckningsoptioner ska ske under tiden från och med den 8 maj 2026 till och med den 24 maj 2026, varefter teckningsoptionerna ska överlåtas av Bolaget till deltagare senast den 29 maj 2026. Betalning för förvärvade teckningsoptioner ska ske senast den 2 juni 2026. Styrelsen äger rätt att förlänga tiden för anmälan om förvärv, tiden för överlåtelse för teckningsoptioner samt tiden för betalning för teckningsoptioner.
  10. Överlåtelse av teckningsoptioner från Bolaget till deltagare i Teckningsoptionsprogram 2026/2029 ska ske mot vederlag i pengar motsvarande teckningsoptionens marknadsvärde beräknat med tillämpning av Black & Scholes värderingsmodell för optioner och vedertagna antaganden om bland annat volatilitet och riskfri ränta, vilka antaganden ska utgå från gällande marknadsförhållanden vid tidpunkten för överlåtelsen.
  11. Ett villkor för förvärv av teckningsoptioner inom ramen för Teckningsoptionsprogram 2026/2029 är att deltagaren, genom avtal ingånget med Bolaget, åtar sig att, under vissa förutsättningar och med vissa undantag, sälja tillbaka vissa eller samtliga förvärvade teckningsoptioner till Bolaget om deltagarens anställning som verkställande direktör i Bolaget avslutas före det att tre år gått från tidpunkten för överlåtelse av teckningsoptionerna till deltagaren.
  12. Deltagande i Teckningsoptionsprogram 2026/2029 förutsätter dels att sådant deltagande lagligen kan ske, dels att sådant deltagande enligt styrelsens bedömning kan ske med rimliga administrativa kostnader och ekonomiska insatser.

Värdering

Enligt en preliminär värdering utförd av Bolaget uppgår marknadsvärdet för varje teckningsoption till 5,24 kronor. Den preliminära värderingen utgår från ett antaget marknadsvärde på den underliggande aktien om 105 kronor samt är baserad på antaganden om en volatilitet om 20 procent, en riskfri ränta om 2,49 procent under teckningsoptionernas löptid och att Bolaget årligen lämnar utdelning motsvarande en direktavkastning om 4,1 procent under teckningsoptionernas löptid.

Kostnader

Med anledning av att teckningsoptionerna avses överlåtas till marknadsvärde vid tidpunkten för överlåtelsen bedöms inte överlåtelsen av teckningsoptionerna medföra några skattemässiga kostnader för Bolaget i form av sociala avgifter eller motsvarande. Kostnaderna uppskattas därför endast bestå i begränsade kostnader i form av arvoden till externa rådgivare och kostnader för inrättande och administration av Teckningsoptionsprogram 2026/2029.

Utestående aktierelaterade incitamentsprogram

Bolaget har inga idag utestående aktierelaterade incitamentsprogram.

Utspädning

Per dagen för förslaget finns 7 373 957 aktier i Bolaget inklusive de 206 355 aktier som Bolaget enligt avtalet om förvärv av samtliga aktier i Clara Financial Consulting AB åtagit sig att emittera före dagen för den bolagsstämma som avses ta ställning till föreliggande förslag om Teckningsoptionsprogram 2026/2029.

Under antagande om att samtliga 100 000 teckningsoptioner inom ramen för Teckningsoptionsprogram 2026/2029 utnyttjas för teckning av aktier i Bolaget, kommer antalet aktier och röster i Bolaget att öka med 100 000 (med förbehåll för eventuell omräkning av antalet aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av). Det innebär en utspädning om cirka 1,4 procent av aktierna och rösterna (beräknat såsom antalet aktier och röster som tillkommer genom utnyttjande av teckningsoptionerna av serie 2026/2029 i förhållande till antalet utestående aktier och röster jämte aktier och röster som tillkommer genom utnyttjande av teckningsoptionerna).

Effekt på viktiga nyckeltal

Viktiga nyckeltal för koncernens verksamhet är EBITA-marginal och vinst per aktie. Vid fullt utnyttjande av samtliga de teckningsoptioner som emitteras med anledning av Teckningsoptionsprogram 2026/2029 påverkas EBITA-marginalen inte alls medan vinst per aktie påverkas negativt som en effekt av den beräknade utspädningen om ca 1,4%.

Beredning

Förslaget till Teckningsoptionsprogram 2026/2029 har beretts av styrelsen i samråd med externa rådgivare.

Emission av teckningsoptioner av serie 2026/2029

Styrelsen föreslår att bolagsstämman beslutar om emission av högst 100 000 teckningsoptioner av serie 2026/2029, innebärande att Bolagets aktiekapital kan komma att öka med högst 50 000 kronor, på följande villkor:

  1. Rätt till teckning ska, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, endast tillkomma Bolaget, med rätt och skyldighet att överlåta teckningsoptionerna till verkställande direktören i Bolaget i enlighet med vad som framgår av villkoren för Teckningsoptionsprogram 2026/2029.

  1. Teckningsoptionerna emitteras vederlagsfritt.
  2. Teckning av teckningsoptioner ska ske på teckningslista senast den 24 maj 2026. Styrelsen äger rätt att förlänga teckningstiden.
  3. För teckningsoptionerna av serie 2026/2029 gäller sedvanliga optionsvillkor. Som framgår av villkoren får teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av aktier under perioden från och med den 15 juni 2029 till och med den 15 augusti 2029, ska teckningskursen per aktie uppgå till 125 kronor, medför aktie som tillkommer genom utnyttjande av teckningsoption av serie 2026/2029 rätt till vinstutdelning första gången på den avstämningsdag för vinstutdelning som infaller närmast efter det att teckning verkställts och kan teckningskursen för aktie som tecknas genom utnyttjande av teckningsoption respektive det antal aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av komma att bli föremål för sedvanlig omräkning till följd av bl.a. fondemission, emission av aktier, teckningsoptioner eller konvertibler med företrädesrätt för bolagets aktieägare, uppdelning eller sammanläggning av aktier, samt i vissa andra fall.

Skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt liksom grunden för bestämmande att teckningsoptionerna emitteras vederlagsfritt är att emissionen utgör ett led i inrättandet av Teckningsoptionsprogram 2026/2026.

I den utsträckning emitterade teckningsoptioner av styrelsen inte bedöms nödvändiga för fullgörandet av de åtaganden som följer av Teckningsoptionsprogram 2026/2026, bemyndigas styrelsen att makulera ej nödvändiga teckningsoptioner.

Antalet aktier och röster

Vid utfärdandet av denna kallelse uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till

7 167 602. Bolaget innehar inga egna aktier.

SÄRSKILT MAJORITETSKRAV

För giltigt beslut i enlighet med styrelsens förslag enligt punkten 14 krävs att förslaget biträds av aktieägare representerande minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.

Upplysningar på stämman

Styrelsen och verkställande direktören ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget, vid stämman lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på dels bedömningen av ett ärende på dagordningen, dels bolagets ekonomiska situation, dels bolagets förhållande till annat koncernföretag.

Handlingar

Redovisningshandlingar, innefattande styrelsens förslag till resultatdisposition, och revisionsberättelse kommer att finnas tillgängliga hos bolaget samt på bolagets webbplats www.cag.se senast tre veckor före bolagsstämman. Styrelsens fullständiga förslag enligt punkten 14 och 15 kommer att finnas tillgängligt hos bolaget samt på bolagets webbplats www.cag.se senast två veckor före bolagsstämman. Valberedningens motiverade yttrande finns tillgängligt på bolagets webbplats www.cag.se. Samtliga angivna handlingar skickas utan kostnad för mottagaren med post till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress. Angivna handlingar kommer även att finnas tillgängliga på stämman. Bolagsstämmoboken hålls tillgänglig hos bolaget.

Behandling av personuppgifter

För information om hur personuppgifter behandlas i samband med årsstämman, se <a href="https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.

https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.

<br />

_____________

Stockholm i mars 2026

CAG Group AB (publ)

Styrelsen

 

För ytterligare information, kontakta:

Åsa Landén Ericsson, VD CAG Group AB, 070-208 64 90, Asa.landen[a]cag.se

Bolagets Certified Adviser är Carnegie Investment Bank.

Informationen lämnades, genom ovanståendes kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 25 mars kl. 16:10 (CET).

Besök www.cag.se för mer information.

 

We accelerate digital innovation for people. Leading technology. Lasting impact.

CAG är ett IT-konsultbolag specialiserat inom Technology Management, Systemutveckling, Cyber Security, Drift & Förvaltning samt Utbildning. Vi skapar långsiktig samhällsnytta med hjälp av den vassaste kompetensen och den modernaste tekniken. Våra kunder återfinns inom Försvar, Bank & Finans, Industri & Infrastruktur, Handel & Tjänster samt Hälsa & Vård. CAG erbjuder omfattande strategi- och implementationskompetens och hjälper våra kunder att lyckas i små som stora projekt. Vi är cirka 420 medarbetare i självständiga operativa dotterbolag under ett gemensamt varumärke. CAG är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market sedan 2018. Bolagets Certified Advisor och likviditetsgarant är Carnegie Investment Bank.

Den mest intressanta delen av Claude Code är inte att den kan skriva kod. Det verkliga värdet ligger i möjligheten att bygga specialiserade AI-agenter som förstår ett specifikt projekt – dess arkitektur, tekniska val och begränsningar.

När fokus flyttas från enskilda prompter till agenter som versionshanteras förändras också arbetssättet. I stället för generella instruktioner kan man skapa agenter som är anpassade efter hur systemet faktiskt är byggt och hur teamet arbetar.

Ett team av specialiserade agenter

Det är relativt enkelt att ta fram egna agenter och börja experimentera i ett konkret projekt.

  • code-improver granskar kod med fokus på läsbarhet, prestanda och etablerade best practices
  • security-reviewer analyserar säkerhetsrisker med kunskap om projektets autentiseringsflöde via en central API Gateway och databasval (MongoDB, med fokus på NoSQL-relaterade risker)
  • test-writer genererar tester som följer projektets teststack: JUnit och TestContainers på backend samt Vitest och Testing Library på frontend
  • migration-helper kartlägger konsekvenser av dependency updates genom att läsa officiella migreringsguider och därefter analysera den faktiska kodbasen

Gemensamt för agenterna är att de inte fungerar som generella rådgivare, utan kapslar in projektkunskap som annars ofta bara finns hos utvecklarna. Kunskapen blir därmed både återanvändbar och tillgänglig för hela teamet.

Varför kontext gör skillnad

En generell prompt ger generella svar. En agent med projektkontext kan däremot resonera utifrån hur systemet faktiskt fungerar.

Till exempel vet agenten att backend-endpoints inte behöver egen autentiseringsvalidering eftersom detta hanteras av vår API Gateway, men att auktorisering på resursnivå fortfarande måste implementeras korrekt. Agenten vet också att tester ska använda @ServiceConnection med TestContainers i stället för manuell MongoDB-konfiguration, och att en dependency updates måste analyseras mot den faktiska kodbasen – inte bara mot en lista med breaking changes.

Det är i den här typen av detaljer som våra specialiserade agenter blir verkligt användbara.

“Det är i den här typen av detaljer som våra specialiserade agenter blir verkligt användbara”
Stefan Nilden
Fullstackutvecklare CAG Contactor
Stefan Nilden

Agenter och skills fyller olika roller

Agenter är specialiserade, autonoma sub processer som lämpar sig för analys, research och kartläggning. De kan läsa kod, söka dokumentation och sammanställa konsekvenser. I det här fallet har agenterna endast read-only-verktyg (Glob, Grep, Read, WebFetch, WebSearch), eftersom de är rådgivande. Själva implementationen sker därefter av huvudagenten.

Skills är däremot återanvändbara promptmallar som anropas direkt i konversationen. Ett exempel är en skill som säkerställer att alla commits följer en viss standard, med rätt scope anpassat för projektet.

Tillsammans skapar agenter och skills en tydlig struktur för hur AI används i utvecklingsarbetet.

Ett konkret exempel: Storybook-uppgradering

Det började med en enkel prompt till Claude: ”Se över om det finns några CVE:er i koden.”

Huvudagenten hämtade säkerhetsvarningar från GitHub, en Explore-agent inventerade beroenden. Fem öppna sårbarheter. Två allvarliga i ett routing-bibliotek — snabb uppgradering, build, 25 tester gröna.

De tre återstående var knepigare. Huvudagenten spårade dem till transitiva beroenden via Storybook. Enda vägen framåt var att uppgradera Storybook två major-versioner.

Migration-helper-agenten tog vid. Den sökte officiella migreringsguider, läste alla 44 story-filer och matchade varje breaking change mot faktisk kod. Rapporten var detaljerad: importändringar, konfigurationsstädning, TypeScript-justeringar. Men längst ner, en rad som ändrade allt:

msw-storybook-addon (HIGH RISK) — saknar vid tillfället verifierat stöd för Storybook 10.

Biblioteket som kopplar ihop vår API-mockning med Storybook har inte släppt en kompatibel version, vilket omöjliggör uppgraderingen utan att tappa funktionalitet. Beslut: parkera.

Routing-fixen committades med commit-format-skillen och pushades. Migrationsplanen ligger redo för den dag ekosystemet hinner ikapp.

Det här är ett bra exempel på hur en agent inte bara hjälper till att genomföra förändringar, utan också kan bidra till att undvika arbete som inte går att slutföra.

Låg tröskel, högt värde

Att sätta upp en agent tar i praktiken runt tio minuter. Genom att versionshantera agenterna blir kunskapen delad och reproducerbar för hela teamet.

Specialiserade AI-agenter ersätter inte utvecklarens omdöme, men de kan fungera som ett kraftfullt komplement – särskilt i en komplex kodbas där kontext är minst lika viktig som själva koden.

Det här är också anledningen till att värdet inte ligger i att AI kan skriva kod, utan i att den kan bära och återanvända projektkontext.

Fjärde kvartalet i sammandrag

  • Intäkterna uppgick till 227,5 (231,5) MSEK, motsvarande en tillväxt om -1,8%, varav förvärvad tillväxt 0,0%. Exklusive underkonsultintäkter uppgick den organiska tillväxten till -1,5%
  • Justerad EBITA uppgick till 21,6 (21,8) MSEK och EBITA-marginalen uppgick till 9,5% (9,4)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 48,7 (30,1) MSEK
  • Medeltalet anställda uppgick under kvartalet till 396 (439) och vid periodens slut till 395 (436)
  • Resultat efter skatt uppgick till 14,3 (14,8) MSEK
  • Vinst per aktie uppgick till 2,00 (2,07) SEK. Antal aktier uppgick till 7 167 602 (7 167 602)

 

Helåret i sammandrag

  • Intäkterna uppgick till 849,0 (872,1) MSEK, motsvarande en tillväxt om -2,6%, varav förvärvad tillväxt 0,0%. Exklusive underkonsultintäkter uppgick den organiska tillväxten till -1,7%
  • Justerad EBITA uppgick till 74,6 (75,0) MSEK och EBITA-marginalen uppgick till 8,8% (8,6)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 87,2 (82,2) MSEK
  • Medeltalet anställda uppgick under perioden till 409 (445) och vid periodens slut till 395 (436)
  • Resultat efter skatt uppgick till 47,8 (48,6) MSEK
  • Vinst per aktie uppgick till 6,67 (6,78) SEK. Antal aktier uppgick till 7 167 602 (7 167 602)
  • Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning för verksamhetsåret 2025 om 4,30 (4,10) kronor per aktie

 

VD Åsa Landén Ericsson kommenterar:

Ökad marginal, fortsatt positiv pris-och beläggningsutveckling

Under fjärde kvartalet levererade CAG ett fortsatt stabilt resultat med en justerad EBITA-marginal som ökade till 9,5 (9,4) procent och en omsättning om 227,5 (231,5) MSEK. Det innebär att vi genom god tillväxt inom framför allt Försvar och Drift & Förvaltning mer än väl kompenserat för avvecklingen av vårt dotterbolag inom teknisk test.

Den positiva beläggnings- och pristrenden fortsatte vilket innebär ett högre kapacitets-utnyttjande och att vi kompenserar för att vi är något färre konsulter än året innan. Vi räknar med att återgå till en positiv nettorekrytering under 2026.

Vi ser en viss ljusning i den allmänna konjunkturen men konkurrensen på marknaden är fortsatt hård. Hur den senaste tidens geopolitiska utveckling kommer påverka den pågående återhämtningen är svårt att förutse. Dock behöver många samhällsfunktioner stärkas, bland annat inom försvar, cybersäkerhet och betalningssystem, områden där CAG bidrar till Sveriges totalförsvar. Det finns stora underliggande behov att adressera och CAG är väl positionerat.

För helåret 2025 ökade den justerade EBITA-marginalen till 8,8 procent (8,6). Omsättningen minskade med 2,6 procent till 849,0 MSEK (872,1), förklarat av avvecklingen av dotterbolaget inom teknisk test och två färre arbetsdagar under året.

Nya ramavtal, uppdrag och viktiga förlängningar

I kvartalet vann vi flera ramavtal och nya uppdragsavtal inom alla kundsegment. Bland dem kan nämnas en viktig förlängning med Alecta gällande drift & förvaltning av finansiella expertsystem, ett avtal som gäller till 30 april 2029 med option på förlängning 1+1 år. Vi vann även ett ramavtal med Folksam och ett nytt ramavtal med Region Gotland inom Hälso- & Sjukvård.

Inom försvarsindustrin, som går på högvarv, startade nya uppdrag hos bland andra BAE Systems Hägglunds och Saab. Även vår största kund, FMV, som utgör ca 20 procent av vår omsättning, beställde nya uppdrag. Försvarssegmentet utgör ca 35 procent av CAG:s intäkter och är fortsatt vårt enskilt största segment.

Inom Bank & Finans fick vi nya förtroenden från bland andra Finansinspektionen, Länsförsäkringar, KPA Pension och Skandikon. Våra projekt berör verksamhetsnära systemutveckling inom till exempel kapitalförvaltning, kort och lån, AFC (Anti Financial Crime, Anti-penningtvätt, Anti-Fraud), regulatorisk efterlevnad och betalningslösningar.

Nya kunder tillkom även inom Drift-& Förvaltning, där huvuddelen av våra kunder finns inom Bank & Finans och juristsektorn. I kvartalet vann vi även kunder inom andra sektorer, bland andra en större kund inom utbildningssektorn, flera mindre start-ups backade av stora investerare och en viktig förlängning från ett större fastighetsförvaltningsbolag. Vi vann också en större utökning för en kund inom juridiksektorn. Glädjande fick vi även nya SOC-uppdrag (Security Operations Center) och behoven inom cybersecurity är fortsatt stora inom alla kundsegment.

Förvärv inom Bank & Finans, stark strategisk och finansiell position för framtiden

I veckan offentliggjorde vi förvärvet av Clara Financial Consulting, ett snabbväxande bolag som vi känner väl och som sedan 2018 är en strategisk partner till flera av CAG:s kunder. Clara omsatte ca 102 MSEK med god lönsamhet under 2025. Bolaget och dess medarbetare har omfattande erfarenhet från finansbranschen och komplexa förändrings- och utvecklingsprojekt, vilket tillför värdefull specialistkompetens, särskilt inom Asset Management och närliggande områden. I tillägg, som är mycket viktigt, delar vi kultur och värderingar, och därför är jag är mycket glad att få välkomna Claras ledning och medarbetare till CAG. Jag är övertygad om att vi tillsammans skapar ännu bättre förutsättningar för att accelerera tillväxt, bredda och fördjupa leveransen och fortsätta bygga långsiktigt värde för våra kunder, medarbetare och aktieägare.

Avslutningsvis blev 2025 ännu ett stabilt år för CAG, tack vare hårt arbete och hög kompetens hos våra engagerade medarbetare. CAG har en stark position för att möta framtidens behov och bidra till långsiktig samhällsnytta. Jag vill rikta ett varmt tack till alla medarbetare, kunder och aktieägare för ett bra år.

Den 1 maj tar Peter Strömberg över VD-posten på CAG efter sex år som styrelseledamot. Tillsammans med Peter ser jag fram emot min sista kvartalsrapport i april och ett framgångsrikt 2026 för CAG under hans ledning.

Våra finansiella rapporter finns tillgängliga här:

Rapporter & Presentationer

För ytterligare information, kontakta:

Åsa Landén Ericsson, VD CAG Group AB, 070-208 64 90,

Bolagets Certified Adviser är DNB Carnegie Investment Bank.

Denna information är sådan information som CAG Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning MAR. Informationen lämnades, genom ovanståendes kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 19 februari 2026 kl. 08.30 (CET).Besök www.cag.se för mer information.

We accelerate digital innovation for people.

Leading technology. Lasting impact

CAG är ett IT-konsultbolag specialiserat inom Technology Management, Systemutveckling, Cyber Security, Drift & Förvaltning samt Utbildning. Vi skapar långsiktig samhällsnytta med hjälp av den vassaste kompetensen och den modernaste tekniken. Våra kunder återfinns inom Försvar, Bank & Finans, Industri & Infrastruktur, Handel & Tjänster samt Hälsa & Vård. CAG erbjuder omfattande strategi-och implementationskompetens och hjälper våra kunder att lyckas i små som stora projekt. Vi är cirka 420 medarbetare i självständiga operativa dotterbolag under ett gemensamt varumärke. CAG är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market sedan 2018. Certified Adviser och likviditetsgarant är DNB Carnegie Investment Bank.

CAG Group AB (publ) förvärvar Clara Financial Consulting AB (”Clara”), ett ledande konsultbolag inom Bank & Finans med specialistkompetens inom flera marknadsledande systemplattformar och dataleverantörer inom Asset Management. Clara kompletterar CAG:s verksamhet inom Bank & Finans på ett mycket bra sätt med avseende på kundbas, erbjudande, värdegrund och företagskultur.

 

Clara har växt snabbt med god lönsamhet från starten 2017. Räkenskapsåret 2025 omsatte bolaget 102 MSEK med en EBITA-marginal om 22 procent. Clara har ca 40 anställda med djup och bred expertis inom kapitalförvaltning och en helhetssyn inom Finans och IT. Clara hjälper sina kunder över ett brett spektrum av tjänster som exempelvis systemutveckling, expertis, systemförvaltning, utredningar, implementationer, upphandlingar, strategiska frågeställningar, resursförstärkning och förändringsresor.

Clara är ett oberoende konsultföretag med medarbetare som besitter specialistkompetens inom flera marknadsledande systemplattformar och dataleverantörer inom Asset Management. Ett flertal av företagets konsulter är Certified SimCorp Professionals vilket bidrar till att Clara, som ingen annan aktör på den svenska marknaden, kan tillhandahålla bred specialistkompetens inom det marknadsledande portföljförvaltningssystemet SimCorp Dimension i allt från teknisk systemförvaltning till genomförande av stora implementationsprojekt. För mer information gå till: https://claraconsulting.se/

Den initiala köpeskillingen uppgår till 85 MSEK på kassa- och skuldfri basis (EV), varav 63,75 MSEK erläggs kontant och 21,25 MSEK erläggs i CAG-aktier. Därefter kan en tilläggsköpeskilling om maximalt 38,5 MSEK utgå över 3 år om vissa resultatmål nås, dvs en maximal köpeskilling om 123,5 MSEK. Den totala köpeskillingen motsvarar en EV/EBIT-multipel om 7 för 2026. Tillträde och konsolidering är beräknas ske 1 april 2026.

 – Med förvärvet av Clara stärker CAG sin position som ledande leverantör av kvalificerade konsulttjänster, åtaganden och IT Service Operations inom Bank & Finans. Clara passar mycket väl in i CAG:s erbjudande och kultur och vi har länge samarbetat i uppdrag och affärer. Vi har stor respekt för Claras kunnande och entreprenörskap och är mycket glada att välkomna alla bolagets duktiga medarbetare till CAG, säger Åsa Landén Ericsson, VD CAG Group.

 

– CAG och Clara känner varandra sedan länge och våra verksamheter, grundläggande värderingar och företagskultur passar varandra mycket väl, säger Emelie Hallberg, VD Clara Financial Consulting. CAG:s modell med självständiga dotterbolag betyder att vi kan fortsätta utveckla erbjudandet i nuvarande riktning samtidigt som vi tillsammans med de andra bolagen inom CAG stärker den gemensamma marknadspositionen. Jag är övertygad om att vår nya ägarbild kommer att uppskattas av både kunder, medarbetare och partners

 

Våra finansiella rapporter finns tillgängliga här:

https://www.cag.se/ir/rapporter-presentationer/

För ytterligare information, kontakta:

Åsa Landén Ericsson, VD CAG Group AB, 070-208 64 90, asa.landen[a]cag.se

Bolagets Certified Adviser är DNB Carnegie Investment Bank.

 

Denna information är sådan information som CAG Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning MAR. Informationen lämnades, genom ovanståendes kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 18 februari 2026 kl. 08.20 (CET).

Besök www.cag.se för mer information.

 

We accelerate digital innovation for people. Leading technology. Lasting impact.

CAG är ett IT-konsultbolag specialiserat inom Technology Management, Systemutveckling, Cyber Security, Drift & Förvaltning samt Utbildning. Vi skapar långsiktig samhällsnytta med hjälp av den vassaste kompetensen och den modernaste tekniken. Våra kunder återfinns inom Försvar, Bank & Finans, Industri & Infrastruktur, Handel & Tjänster samt Hälsa & Vård. CAG erbjuder omfattande strategi-och implementationskompetens och hjälper våra kunder att lyckas i små som stora projekt. Vi är cirka 420 medarbetare i självständiga operativa dotterbolag under ett gemensamt varumärke. CAG är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market sedan 2018. Certified Adviser och likviditetsgarant är DNB Carnegie Investment Bank.

Vad fick dig att välja CAG Syntell?

Jag har länge varit intresserad av Systems Engineering och Lifecycle Management och ville arbeta mer praktiskt med de områdena. CAG Syntell gav mig möjligheten att utvecklas – både genom Syntell Academy, som jag gått, och genom att få lära av erfarna experter.
Kollegorna gjorde valet enkelt. Redan från första mötet kände jag mig sedd och inkluderad, och innan jag ens hade börjat blev jag inbjuden till både inspirationskväll och teamaktivitet.

Vad är din specialistkompetens?

Jag är utbildad civilingenjör från KTH inom elektroteknik, med en master i elkraft och bakgrund inom forskning och utveckling av elektriska produkter och elsystem.

Tidigare har jag arbetat med projektledning, ackrediterad provning samt design av elektriska produkter och elsystem, bland annat på ABB.

Hur kommer din kompetens till nytta hos CAG:s kunder?

Jag är strukturerad, noggrann och tydlig, och trivs med att skapa ordning och bra arbetsflöden. Jag lägger stor vikt vid att projektmedlemmar trivs och att vi bygger arbetet så att alla kan bidra.
I mitt första uppdrag har jag stöd av seniora mentorer både internt och hos kundens projektledare, vilket gör att jag snabbt kan växa i rollen.

Vad ser du fram emot att utveckla?

Jag vill fortsätta fördjupa mig inom Systems Engineering och sprida förståelsen för hur kraftfullt det är när man ser helheten. Det är ofta en ögonöppnare för kunder!

Personligen vill jag också bygga mitt nätverk, både inom branschen och i företaget. Jag brinner för att hitta förebilder och engagera mig mer i nätverk, som Women in Tech.

Vad gör du när du inte jobbar på CAG Syntell?

🐢 Resa med min man är en passion – senast Sydamerika, bl.a.  Galapagos.
🌱 Pyssla, odla och renovera.
🏇 Gärna i stallet – jag är hästtjej i hjärtat.

Varmt välkommen till CAG, Johanna!

CAG Group AB (publ) offentliggör sin Bokslutskommuniké för helåret 2025, kl 08.30 den 19 februari 2026.

Samma dag kl 10.00 presenterar bolagets vd Åsa Landén Ericsson rapporten via en webbsändning med Finwire.

Se länk https://www.finwire.tv/webcast/cag-group/q4-2025/

 

För ytterligare information, kontakta: 

Åsa Landén Ericsson, VD CAG Group AB, 070-208 64 90, asa.landen[a]cag.se

 

Bolagets Certified Adviser är DNB Carnegie Investment Bank AB.

Informationen lämnades, genom ovanståendes kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 28 januari kl. 09:00 (CET).

Besök www.cag.se för mer information.

We accelerate digital innovation for people. Leading technology. Lasting impact.

CAG är ett IT-konsultbolag specialiserat inom Technology Management, Systemutveckling, Cyber Security, Drift & Förvaltning samt Utbildning. Vi skapar långsiktig samhällsnytta med hjälp av den vassaste kompetensen och den modernaste tekniken. Våra kunder återfinns inom Försvar, Bank & Finans, Industri & Infrastruktur, Handel & Tjänster samt Hälsa & Vård. CAG erbjuder omfattande strategi-och implementationskompetens och hjälper våra kunder att lyckas i små som stora projekt. Vi är ca 420 medarbetare i självständiga operativa dotterbolag under ett gemensamt varumärke. CAG är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market sedan 2018. Bolagets Certified Adviser och likviditetsgarant är DNB Carnegie Investment Bank.